Dark Horse reveals NYCC 2014 Signing Schedule

It’s almost here, NYCC is a week away and Dark Horse has the details on their signing schedule for this year. Those looking for autographs will need to pay attention to both signing stages to ensure they’re able to catch things on time (many events will crossover).

Check out the listing from Dark Horse below and start scheduling away.

HB = Hellboy and the B.P.R.D. Signing Stage
FS = Fire and Stone (Prometheus, Predator, Aliens, Alien vs. Predator comic crossover series) Signing Stage

All events are subject to change. Some restrictions apply. Please see Dark Horse Comics staff if you have questions.

 

 

THURSDAY, OCTOBER 9

 

 

2:00 p.m.–2:50 p.m. HB HELLBOY AND THE B.P.R.D.: Alex Maleev

 

2:00 p.m.–2:50 p.m. FS ROBOCOP VS. TERMINATOR: Walter Simonson

 

3:00 p.m.–3:50 p.m. HB ELFQUEST: Richard Pini, Wendy Pini

 

3:00 p.m.–3:50 p.m. FS THE WHITE SUITS: Frank Barbiere

 

4:00 p.m.–4:50 p.m. HB GRINDHOUSE: Alex de Campi, Chris Peterson

 

4:00 p.m.–4:50 p.m. FS FURIOUS: Bryan J. L. Glass

 

5:00 p.m.-5:50 p.m. HB THE BLACK BEETLE:  Francesco Francavilla

 

5:00 p.m.–5:50 p.m. FS BAD BLOOD: Jonathan Maberry

 

6:00 p.m.–6:50 p.m. HB MIND MGMT: Matt Kindt

 

6:00 p.m.–6:50 p.m. FS GHOST FLEET, BUZZKILL: Donny Cates

 

 

 

FRIDAY, OCTOBER 10

 

 

11:00 a.m.–12:50 p.m. HB AVATAR: THE LAST AIRBENDER, THE LEGEND OF KORRA:
Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko
(WRISTBAND REQUIRED. Wristbands will be distributed by drawing in the Dark Horse booth on Thursday andFriday at show opening.

 

12:00 p.m.–12:50 p.m. FS CONCRETE PARK: Tony Puryear, Erika Alexander

 

1:00 p.m.–1:50 p.m. HB LEAVING MEGALOPOLIS: Jim Calafiore, Gail Simone
                                       CONAN RED SONJA: Jim Zub, Gail Simone

 

1:00 p.m.–1:50 p.m. FS ACTION PHILOSOPHERS: Fred Van Lente, Ryan Dunlavey

 

2:00 p.m.–2:50 p.m. HB THE STRAIN: Mike Huddleston

 

3:00 p.m.–3:50 p.m. HB THE TRUE ADVENTURES OF THE FABULOUS KILLJOYS: Shaun Simon, Becky
Cloonan
NEVERBOY: Shaun Simon, Tyler Jenkins

 

3:00 p.m.–3:50 p.m. FS GRINDHOUSE: Alex de Campi, Chris Peterson

 

4:00 p.m.–4:50 p.m. HB REBELS: Brian Wood, Andrea Mutti
THE MASSIVE: Brian Wood, Garry Brown

 

5:00 p.m.–5:50 p.m. HB THE ART OF HE-MAN AND THE MASTERS OF THE UNIVERSE, SUNDOWNERS:
Tim Seeley

 

5:00 p.m.-5:50 p.m. FS THE BEST OF COMIX BOOK: WHEN MARVEL WENT UNDERGROUND: Denis Kitchen,
John Lind

 

6:00 p.m.–6:50 p.m. HB HALO: Frank O’Connor

 

6:00 p.m.–6:50 p.m. FS NIGHTMARE CARNIVAL: Ellen Datlow, Laird Barron

 
SATURDAY, OCTOBER 11

 

 

10:00 a.m.–10:50 a.m. HB CREEPY 50TH ANNIVERSARY: Dustin Nguyen, Dan Braun

 

10:00 a.m.–10:50 a.m. FS POP: Curt Pires

 

11:00 a.m.–11:50 a.m. HB THE SHAOLIN COWBOY: Geof Darrow

 

11:00 a.m.–11:50 a.m. FS ELFQUEST: Richard Pini, Wendy Pini

 

12:00 p.m.–12:50 p.m. HB REALMS: THE ROLE-PLAYING GAME ART OF TONY DiTERLIZZI: Tony DiTerlizzi

 

12:00 p.m.–12:50 p.m. FS GHOST FLEET, BUZZKILL: Donny Cates

 

1:00 p.m.–1:50 p.m. HB RESURRECTIONISTS: Fred Van Lente, Maurizio Rosenzweig, Moreno Dinisio,
Juan Doe

 

1:00 p.m.–1:50 p.m. FS SABERTOOTH SWORDSMAN: Aaron Conley
AMALA’S BLADE: Michael Dialynas

 

2:00 p.m.–2:50 p.m. HB AW YEAH COMICS!™, ITTY BITTY MASK, ITTY BITTY HELLBOY:
Art Baltazar, Franco

 

2:00 p.m.–2:50 p.m. FS BANDETTE: Paul Tobin, Colleen Coover
COLDER: Paul Tobin

 

3:00 p.m.–3:50 p.m. HB PASTAWAYS: Matt Kindt, Scott Kolins
EI8HT: Mike Johnson, Rafael Albuquerque

 

3:00 p.m.–3:50 p.m. FS CAPTAIN MIDNIGHT: Joshua Williamson

 

4:00 p.m.–4:50 p.m. HB ALABASTER: Caitlín R. Kiernan

 

4:00 p.m.–4:50 p.m. FS THE ELTINGVILLE CLUB, BEASTS OF BURDEN, MILK AND CHEESE: Evan Dorkin

 

5:00 p.m.–5:50 p.m. HB STAR WARS READS DAY! Mike Richardson (Star Wars: Crimson Empire, 47 Ronin,
The Atomic Legion, Deep Gravity
), Corinna Bechko and Gabriel Hardman (Star Wars:
Legacy, Deep Gravity
), Randy Stradley (Star Wars: Dark Times)

 

5:00 p.m.–5:50 p.m. FS PROMETHEUS: FIRE & STONE: Paul Tobin
PREDATOR: FIRE & STONE: Josh Williamson, Chris Mooneyham

 

6:00 p.m.–6:50 p.m. HB EVE ONLINE: Börkur Eiríksson, Torfi Frans Olafsson

 

6:00 p.m.–6:50 p.m. FS THE STRAIN: Mike Huddleston

 
SUNDAY, OCTOBER 12

 
11:00 a.m.–11:50 a.m. HB BLACKSAD: Juanjo Guarnido, Tom Orzechowski

 

11:00 a.m.–11:50 a.m. FS MONSTERS! & OTHER STORIES: Gustavo Duarte

 

12:00 p.m.–12:50 p.m. HB PLANTS VS. ZOMBIES: Paul Tobin

 

12:00 p.m.–12:50 p.m. FS WITCHFINDER: Maura McHugh

 

1:00 p.m.–1:50 p.m. HB FIGHT CLUB 2: David Mack, Cameron Stewart, Nate Piekos

 

1:00 p.m.–1:50 p.m. FS CONCRETE PARK: Tony Puryear, Erika Alexander

 

2:00 p.m.–2:50 p.m. HB BUFFY THE VAMPIRE SLAYER, ANGEL & FAITH: Christos Gage, Will Conrad,
Scott Fischer

 

3:30 p.m.–4:30 p.m. HB AVATAR: THE LAST AIRBENDER: Jessie Flower (voice actor for Toph Beifong)

Kidrobot SDCC 2012 Artist Signing Schedule!

Grab your toys and get in line, Kidrobot’s signing schedule is as follows:

(#4529)

Thursday:

  • Chuckboy and Frank Kozik-12p.m.-2p.m.

Friday:

  • Andrew Bell-12p.m.-2p.m.

Saturday:

Huck Gee-12p.m.-2p.m.

Sunday:

Live screen printing with Ryan the wheelbarrow-12p.m.-2p.m.

Stan Lee signing at The Grove next Friday!

Stan Lee has been on a rampage for signings and public appearances over the past few years, for those hoping to get their meet and greet moment with the artist and author next week is the chance. Those wandering around The Grove in Los Angeles next Friday will have a chance to meet and interact with Stan Lee at the Barnes & Noble bookstore as he signs copies of ULTIMO volumes 1 & 2.

The event details are:

Friday July 16th, signing begins at 7pm

Barnes & Noble
189 Grove Drive Suite K 30
Los Angeles, CA 90036

[ad#Google Adsense]